Nurseli ÖZKAYA yazdı: “Küçük Bir Hikaye: Mississippi Yanıyor”

18956992.jpg-c_300_300_x-f_jpg-q_x-xxyxx

Hayatımızın tamamen siyah beyaz bir film olduğunu düşünün. Bütün renklerin kendilerini bir şekilde inzivaya çektiklerini ve bir daha var olmayacaklarını. Böyle bir durumda siyahın beyaza olan veyahut beyazın siyaha olan üstünlüğünden bahsedilebilir mi? Bütün her şey ortak olduğunda üstünlük diye bir kavram hayatımızda yer edinebilir mi?

Dünyanın her yerinde farklı insanlar yaşamaktadır. Irklarımız farklı, dillerimiz farklı, inançlarımız farklı, ten renklerimiz farklı, dünya görüşümüz farklı, göz şeklimiz farklı, biyolojik yapımız farklı… Birçok açıdan bizden aşırı derecede farklı olan insanlarla aynı evreni paylaşmakta, dünyanın farklı yerlerinde dahi olsa aynı zaman diliminde belki de aynı hayatı yaşamaktayız. Farklılıklarımız değil midir bizi bir araya getiren?

Dünyanın herhangi bir köşesinde herhangi bir insan olarak açarız gözlerimizi. Saf ve narin duygulardır bizi besleyen. Haberimiz yoktur mesela bu hayatın bize getireceklerinden ve bizden çalacaklarından. Önemsemeyiz hiçbir şeyi. Hayat bizim için mutluluktan ibaret bir oyundur sadece. Fakat büyüdükçe çoğalır duygular. Büyüdükçe bizimle birlikte büyür davalarımız. Üç genç çocuğun dünyaya karşı büyük bir farkındalık yaratmaya çalıştığı küçük ve gerçek bir hikayedir ‘Missisipi Yanıyor’. Hayatta üstünlük yarışına giren insanların küçümsediği ve toplumsal haklardan bile mahrum bıraktığı insanları anlatan, bunlar için bir şey yapmamızı bize öğütleyen ufak bir filmdir sadece. Peki sizce olay gerçekten bu kadar küçük müdür? Haklarımız bu kadar göz ardı edilebilir mi? Sırf ten renginden dolayı bir insandan nefret edilebilir mi?

‘Nefret sizinle beraber doğmaz; sonradan edinilir.’ deniyor filmde. Atalarımızdan bize gelen öğretilerle nedenini bilmediğimiz birçok şey yaparız bu hayatta. Kendi doğrularımız ve yanlışlarımızı bile düşünmeden hareket ederiz kimi zaman. Öğretiler vardır geçmişten günümüze bizim ile gelen ve bizden sonrada bizim çocuklarımız ile geleceğe bırakılacak olan.

Geçmişten günümüze süregelen birçok dava vardır. İnsanoğlu hep bir üstünlük kazanma çabasında olmuş, bunun için birçok harekette bulunmuştur. Doğamız mıdır bizi buna iten yoksa biz miyiz kendimizi buna iten? Bir üstünlük çabası sarmıştır her yanımızı. Paramızla üstün olmak isteriz, giydiklerimizle üstün olmak isteriz, yaptıklarımızla üstün olmak isteriz, rengimizle üstün olmak isteriz ve daha sayamadığımız birçok şey ile bir üstünlük yarışına gireriz diğer insanlarla. Peki kaç kişi bunun nedenini sorgular? Veyahut şöyle değiştirelim soruyu kaç kişi bunun nedenini korkmadan ve çekinmeden öğrenmek ister? Bana sorarsanız insan duyduğu nefret kadar korkak, duyduğu sevgi kadar erdem sahibidir.

Toplumsal dinamikler ve normlar vardır. Yaşadığımız toplumun bir parçası olduğumuzda karşımıza çıkan gerçekler gibi bir toplumda karşı çıkılan ve benimsenilen, doğruluğu toplum tarafından belirlenen kurallar bulunur. Eğer böyle bir şey olmasaydı tarihin belli zamanlarında belli toplumlarda belli farklılıkları olan insanlara o toplumun geneli tarafından kötü davranılmasını nasıl açıklayabilirdik? Oysaki tarihsel süreçte karşımıza çıkan gerçeklikler dışlanmış ve hor görülmüş insanlar ile onlara bu şekilde davranan insanların davranışlarını tamamı ile gözlerimizin önüne sermekte ve bize farkına varmamız gereken birçok ders vermektedir. Bu tarihsel süreç birçok farklı insanın davalarını bize sunmakta ve bunlara karşı artık değişmemiz gerektiğini göstermektedir.

Sonuç olarak şunu söylemek gerekirse, toplumda belli farklılıklarından ötürü dışlanan insanlar varsa ve bunlara kötü davranılıyorsa bu büyük bir suç ve aynı zamanda insanlığın büyük bir darbe yediği noktadır. Fakat unutulmaması gereken bir gerçek vardır aynı zamanda. ‘Suçu görmezden gelen herkes suçludur!’

unnamed

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s