Ayda SEZGİN yazdı: “Made in Dagenham: Mücadelenin Gücü”

p015s011

 

“Hareket edemeyen, zincirlerini fark edemez.” diyor Rosa Luxemburg. Ya gücünü en zayıf halkasında sınayarak yüzleştiğimiz zincirlerimizi fark ettikten sonrası? İşte o sonra; içine inancı, cesareti, öfkeyi, inadı sığdıran bir mücadele tarihinin başlangıcıdır. Tarihi yazanlar ise “Kadınlar artık ya öldürülecek ya da oy kullanacak.” diyen Pankhurst’tan “Bütün kadınların yeter artık deme zamanı geldi. Bunu artık kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz de.” diyen Rita’ya uzanan çağları aşmış kadınlardır.

1968’de İngiltere’de Ford fabrikasında yaşanmış olaylardan esinlenerek çekilen Made in Dagenham – Kadının Fendi filmi; 187 kadın işçinin çalışma yaşamındaki cinsiyetçi düzene ve bakış açısına açtığı savaşı konu edinir. Bu başkaldırının, dayanışmanın ve grevin temelinde yatan sebepse kadınların vasıfsız işçi sayılmaları ve emeklerinin sömürülmesidir. Ve kadınlar tarihe geçecek ‘’eşit işe eşit ücret” sloganının direnişini başlatırlar. Peki, mutfakla fabrika arasında geçen hayatlardan taşan, kocalara ve patronlara karşı büyük çaplı bir başkaldırışı tahayyül edebilmiş miydi kadınlar?

İşte o yeter artık diyebilme noktasına geliş, o ilk uyanış, mücadelenin ilk kıvılcımı özgürlüğe açılan kapının kilidi.

Erkeğe kamusal alanda özgürce hareket edebilme imkânı veren, kadını; kadın olduğu için evin içiyle sınırlı bir yaşam alanına sıkıştıran patriarkal sistem evin içindeki roller başta olmak üzere toplumsal hayattaki rolleri belirlediği gibi çalışma yaşamını da cinsiyetçi bir yapıyla şekillendirir.  Fakat kadınların makûs talihini değiştiren bir şey vardır: o da haklılık ve kararlılık.

Haksızlığın farkına varma, kadınların toplumsal yaşamda kendilerini tanıması, potansiyellerini görmesi mümkündür. Elbette bu noktada başlayan dönüşüm, başka bir kadına “Senin de bir hayatın var.” dedirten cüret kokan güçlü bir kadının dünyasından pencere açar yaşamlarımıza.  Ve birlikte yürümenin en umut dolu yolu dayanışma.

“Başardık, her şeyin bir ilki vardır.”

O pencereden gelen sese kulak vermeli; zira cesaret bulaşıcı.

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s